Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Proceedings of the Third Kotahitanga Parliament, April to May 1894

[Turanga, Aperira, 18, 1894.]

10 a.m.

Turanga, Aperira, 18, 1894.

I tenei ra, he mea tuku te korero kite Marae.

Honore Pika.

Ka tu ka mea:—Kua whakaaetia nga Mema mo te Kotahitanga i korerotia ra inanahi, nga Mema ote takiwa o Turanga. Hoani Ruru, HeMi Waaka. Ko nga Mema anei ote Whanau a Apanui. Paora Ngamoki, Heremia N. Maroro. Ko te Mema tenei o Ngapuhi. Tepene Kaporiki. Koia enei ko nga Mema kua whakaaetia inaianei. A, kei te nohonga ote Runanga ate 2 p.m. Ka oatita ratou. Ko nga Mema ote Whare Ariki [unclear: inaianei], ka 6, a, ma koutou e whiriwhiri mai i roto i a koutou he Mema mo taua Rununga. Ko tenei korero e puare ana mo to katoa inainanei. Mo nga iwi, Kahore nei [unclear: ano] i whai koreto.

Honore Pika.

Ka tu ka mea:—Ka whai—korero atu ahau kinga mema hou, ka whakamarama, ka whaaki kinga Honore Mema, mehemea he motini, he [unclear: Pitihana ranei] kei a ratau me kokiri mai i tenai wa. Tera maua e patai atu mehemea ranei kua mutu te kokiri mai. Heoi, kua whakamana te noho ote Whare nei inaianei, no te me ae 31 nga mema kei roto ite whare inaianei. A konga motini o tera tau, e ko e e [unclear: taia] te mahi i tenei tau. Mo te taha kite Kawanatanga, e penei ana ahau, kaua e whakahe mo te ngaro o te Pirimia, heoi, ko a tatou mahi, me ata [unclear: waho] kia tae mai [unclear: raano] te Kawanatanga. E hoki ana ahau. Ka Vaibo iho nei te mana ki taku hoa, kis ahei ai ia te whakabaere inga mahi i muri rei. Heoi, konga Mema e hiahia ana mo te hoki me korero [unclear: marie] kite Pika, a, me whaaki iho [unclear: hoki] tana Pea kite [unclear: Pirihimana], otira, Kei te Pika te ritenga.

Wiremu Katene

[unclear: E] te Tumuaki me nga Mema [unclear: Honore], tena kontou, ite meakua eke tatou kite koramu, a kua whai mana tatou mo te mah ko te ture hoki tenei. No reira, e mea ana ahau me neke te [unclear: whare] me te 2 p.m. [unclear: Otira], mehemea e whai motini ana etahi me nuku mo te 2 p.m. ka homai.

page 11

Aperahama.

E tautoko ana ahau ite nuku ote Whare.

Wiremu Reweti.

He tautoko ite kupu a Wiremu Katene e whakapuaki nei.

Kipa Anaru.

Ha tautoko. A, e [unclear: hiahia] ana hoki ahau, me korero nga Mema Honore mote haere ate Pika.

Hoori Niania.

E [unclear: pai ana] te haere ote Pika e whai mana ana hoki a muri ia. A, e tautoko ana ahau me nuku.

Timoti Whiua.

E mea ana ahau, me nuku mo apopo, kia whai taima ai nga Mema mo te mahi Motini. Me etahi atu mahi. Tetahi kei te nui nga Mema e tae mai apopo. E pai ana te haere ote Pika, mo tuku [unclear: atu] ia.

Hoori Ropiha.

E tautoko ana ahau i [unclear: ta] tetahi onga Minita e whakapuaki nei, i ta Timoti Whiua.

Wiremu Katene.

Ko ahau tetahi kei te tautoko i ta te Minita nei.

Timi Waata.(Arawa.)

He Motini taaku mo te [unclear: kokiri atu] ki roto ite Whare.

Taare Tikao. (Heamana).

E pai ana, me tuku mai to Motini. Ka Luaina to Motini. Ko te Motini No.(1).

Wiremu Kiriwehi.

Motini—E Motini atu ana ahau, me nuku te whare mo te 23 [unclear: onga] ra o Aperira, 1894.

page 12

Wiremu Katene.

E hiahia ana ahau me unu mai tenei motini ki waho.

H. Ropiha.

E tautoko ana ahau ita Wiremu Katene, me unu mai tenei motini.

Wiremu Kiriwehi.

Ko te takei penei ai te motini, kei apopo te eke mai a, i etahi onga, Iwi. Koia ahau i penei ai, me tuku tera ra hei ra powhiri i a ratou.

Hemi Tupara.

E tautoke ano ahau ite Motoni.

Timi Waata.

He tautoko ita Wi Katene Kia unuhia te Motini.

Manahi Paewai.

E penei ana ahau me noho te Whare apopo, hei aha noa atu te tae mai ai ena Iwi, ko tatou e mahi ana.

Wiremu Kiriwehi.

Ka tu ka mea; Ka unuhia te Motini.

Honore Pika.

Ka patai Kinga Honore Mema, mehemea he motini kei a koutou me homai e [unclear: aianei]! Kahore tahi! Ko nga mema ei whakaae ana mo te nuku mo apopo me ki mai ae! Ko nga Mema e kore e pai kia nekehia, me ki mai kahore! Heoi rire ana ki tenei, ko nukuhia te Whare me apopo. Kaore i tuhia nga korero o taua ra te 18 o nga ra.