Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Supplementary Deed. — Kerekere Block No. 2, Kaitaia, Mangonui District

Supplementary Deed.
Kerekere Block No. 2, Kaitaia, Mangonui District.

Wakarongo e nga tangata katoa ki tenei pukapuka kua tuhituhia e matou e Nopera 1840. 3 January.Mangonui District. Panakareao ma ki tetahi taha, ko te Hahi Mihanare ki tetahi taha, Kua oti tenei pukapuka te tuhituhi i te toru o nga ra o Hanuere i te tau o to tatou Ariki a Ihu Karaiti Kerekere No. 2. kotahi mano e waru rau e wa tekau (Jany. 3, 1840). Kua tuhituhia tenei pukapuka e Church of England Mission. matou e Nopera Panakareao ma ki tetahi taha ko te Hahi Mihanare ki tetahi taha hei tino tohu ki a tatou ki nga tangata katoa ano hoki kua oti te tuku e matou e Panakareao ma ki te Hahi Mihanare tetahi wahi wenua oti tonu atu me nga rakau katoa me nga aha noa me nga aha noa katoa e tupu ana i taua wenua me nga mea katoa o raro i taua wenua, me te rangatiratanga me te mana i runga i taua wenua. Ko nga ingoa nui o taua wenua koia enei ko te Kerekere ko te Aute. Ko nga kaha enei: ka timata ki te Boundaries. arawata i Mauteringi a rere tonu ana i roto i te wai o Waikauia koia ia ko te kaha o ta te Hahi Mihanare kainga a tae noa ki Opoka, ko te kaha ki te Hauta tenei; ka wawati i reira ka maro atu ki raro o te puke o Tarapunga a tae noa ki te timatanga o te warua ki to te Paki kaha, ko te Nota Ita tenei kaha; na ko te kaha ki te Weta koia ia kei raro kei to te Paka kaha a tae noa ki te awa nui o Kaitaia i raro o te Kerekere, kake mai i te wai ki te wahapu o Waikauia hono tonu ki Mauteringi ki te timatanga o te kaha. Na, ka hoatu anei utu mo to wenua nei £26, e rua tekau ma ono pauna moni, a mo te Receipt for £26. Hahi Mihanare te wenua ake tonu atu. Na ko te ara nui i te Ahu e ahu atu ana i raro page 4o te Kerekere ki te Awanui i tona wanui ano me waiho tonu hei ara nui, he ara hoiho he ara kaata mo te hahi o te Hahi Mihanare, mo era atu, mo era atu, hoki.

Kai tuku—

Nopera Panakareao.
Tana.
Hohepa Wata.
Rawiri Tiro.
Hemi Kapa.

Kai titiro—

Matenga Paerata.
R. Matthew.
S. H. Ford.

True Copy.

H. Tacy Kemp.