Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Totara Block, Whangaroa, Mangonui District

page 57

Totara Block, Whangaroa, Mangonui District.

NaUduroa raua, ko Hongi tenei pukapuka e pukapuka tuku kainga Ki a Rewiti e 1839. 26 December.Mangonui District. pakeha no tawai e noho ana aianei kei Wangaroa e kani papa ana ia. Ko oti te tuku te kainga i a maua ki a Rewiti ki a tona tamariki ake ake ake me te wenua katoa ma nga Totara.H. Davis Snowden. rakau katoa e tupu ana e takoto ana ki runga me nga wai katoa. Ko te kaha ano pea tenei no te kainga Kopapukerau tetahi kaka e timata ana ki te Waitiki me te Boundaries. [10,000 acres.] motu nonohi e tu ana ki te rahi o Waitiki ka haere ki ruma tika tonu ki te Rakau maroki tu mai ki Papukerau no reira tika tonu ki Kaimoe te Aki mai o te Wahapu o te Awa o Wangaroa ka haere no reira ki te Wairakau ko to reira awa te kaha wanatu kia tae ki te wenua ka oti te tuku ki a Hemi Poto e pakeha e noho ana ki Mangonui me te Patara me nga tini kainga katoa i roto i enei kaha ka oti te tuhituhi. Kua riro mai te Recipt. utu ki a maua, ko te utu tenei kotahi tekau ma toru pauna Moni, E waddu parakiti e watu ana rua, e toru tino parine Kaoni, e rua pihi Kariko, kotalhi pihi Tangari, e toru Parakiti mangu, kotahi tekau ma rima nga Tarautete, e toru Tarautete Mangu, kotahi au Tarautete, kotahi Aketi, e toru nga Tokinga, e ono nga Hati, e toru paka hota, kotahi paka huka, kotahi paka paraua, e waddu pateti, e rua puti, e toru Tuparra, e rua Hakamana, kotahi raha poti, e rua Takawa Hota, kotalii koma e ono Maripi, kotahi kaho nui paura, e rima tekau pauna Tupeka—eoi ano to maua pukapuka.

Sd. Uduroa.
Hemi. Paora.
Hongi.

Ecoda.
Ta raheady

True Copy.

H. Tacy Kemp.