Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Te Ngae Block, Rotorua, Bay of Plenty District

Te Ngae Block, Rotorua, Bay of Plenty District.

Kia mohio nga tangata katoa ki enei tohu o te pukapuka nei. Na, ka hokona atu e 1839. 14 September.Bay of Plenty District.Te Ngae. matou ki a te Hapimana raua ko te Mokena mo te Komiti o te Hahi o Ingarani, tera wahi wenua ki te taha o Church of England Mission. Rotorua, ko te awa, Waioheua, te rohe ki tetahi taha, ko te Motu ngaherehere me te Ngae te rohe ki tetahi taha, haere ki uta tonu ki te taha o tenei motu ngaherehere ko te Takauere. Na, no te tino pito o tenei motu ngaherehere me haere i uta tetahi wahi ki te taha Nota o tenei motu; rohetia atu ki te pito o tera [600 acres.] motu iti, ko te Poti a ta Mangu; tapahia atu ki te wahi wenua ki waenganui o te motu; me te puke Pai wenua haere tonu ki uta tetahi wahi, haere tonu atu ki te awa ki Waioheua, hoki tonu mai ki te taha o tenei awa; a ko te kongutuawa te mutunga. Na, ko page 380enei nga ingoa paenga kainga ki roto ki tenei rohe nui. Ko te Tatua o te Hawiki, ko te Poti a ta Mangu, ko Ineawa, ko te Koaoao, ko Tuterakura, ko te Kahu, ko te Hoie, me era atu pea kihai tuhituhia mai ki tenei pukapuka.
Receipt. Ko enei nga mea e homai ana e raua ki a matou hei utu mo tera wahi wenua: 60 Blankets, 70 Toki, 35 Kapukapu, 55 Karauna, 30 Kohua, 30 Hate, 30 Tarautete, 36 Kutekute, 14 Karahe, 40 Heu, 50 Paipa me tetahi poro Tupeka, he mea nui.

Ko ta matou ingoa ranei, tohu ranei e tuhituhia ana e matou ki tenei pukapuka, hei tohu o ta matou tino wakaae ki tenei hokonga o te wahi wenua i tuhituhia i runga, nga mea hoki o runga o te wenua, o raro o te wenua e matou ki a te Hapimana raua ko te Mokena, mo te Komiti o te Hahi o Ingarani, mo ratou katoa, me o ratou tamariki ranei, hoko ranei, noho ranei, ho atu ranei, aha ranei, ake tonu atu. Ko ta matou tuhituhinga tenei ki te ra 14 o Hepetema, ko te tau 1839.

Ko te tohu o te Waru x. Ko te tohu o Parera x.

Ko te tohu o te Rongoa x.
" o te Ahimanaua x.
" o te Kata x.
" o te Rangiamohia x.
Ko te Watuariki x.
Ko te tohu o Puruhi x.
" o Ngataua x.
" o Rangihuia x.
" o Haurauwiti x.
" o te Wakairo x.
" o Mawiti x.
" o Kaiwa x.
" o Tarakawara x.
" o Tohe x.
" o Tiwairangi x.
" o te Piko x.
" o Puhirake x.
" o te Hurepu x.
" o Mataka x.
" o te Rakeroa x.
" o te Tangaroa x.
" o te Rohu x.
" o Matuaiti x.
" o Ngaora x.
" o te Patu x.
" o Rangikauamo x.
" o te Kahuroro x.
" o Tumataura x.
" o Ngokingoki x.
" o Hoihau x.
" o Tamahana x.
" o Ranui x.
" o te Keno x.
" o te Haupapa x.
" o Ngauwo x.
" o te Manu x.
" o te Rangitapuku x.

Nga kai tohutohu—

Ko te tohu o Ikairo x.
o Nini x.
o to Awe x.

True copy.

E. Shortland, Interpreter.
T. Chapman.