Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

No. VIII. — Mohoao Block (Kaihu), Waimate, Bay of Islands

page 103

No. VIII.
Mohoao Block (Kaihu), Waimate, Bay of Islands.

Wakarongo e nga tangata katoa no te tahi tekau ma wa o nga ra o Hurai 1837 i 1837. 14 July.Bay of Islands District.tuhituhia ai tenei pukapuka hei tohu kua oti te tuku e Witirua e te Kawatawata e Wiremu Pi e Kawe tetahi wahi wenua e wa pea Ekara e rima ranei ki a te Reweti Mohoao.ratou ko ana tamariki. Ko te Mohoao te ingoa. Ko te kaha ki te Nota kei te taha o Richard Davis. te ngahere: ko te kaha wakahauta kei te wenua i tukua e Hare Hongi ma ki a te Reweti Boundaries. [4 or 5 acres.]ma: ko te kaha wakaita kei te kaha o Witirua ma i tukua ai ki a te Reweti ma: ko te kaha wakaweta kei te wenua i raro mai i te kainga o Witirua ma o te Kawatawata ma puta noa ki te totara kainga kapura. Ko nga utu mo ia wahi I hoatu e te Reweti ma kia Receipt.Witirua ma e wa pauna moni, e rua hate, e rua tarautete me te titaha kotahi.

Ko te kai tuhituhi—
Kawe.
Wata.
Witirua.
Wiremu Pi.

Witnesses
James Davis.
Paratene.
Piro.
Ware.

True Copy.

Henry T. Kemp.