Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

No. XIII. — Whangatauatia Block, Waimate, Bay of Islands

No. XIII.
Whangatauatia Block, Waimate, Bay of Islands.

Wakarongo ra e nga tangata katoa ki tenei pukapuka kua oti nei te tuhituhi e matou e 1833. 24 August.Bay of Islands District.Waraki ki tetahi taha e te Reweti ki tetahi taha kua oti tenei Whangatauatia.pukapuka te tuhituhi i te ra 24 o Akaha i te tau o to tatou Ariki o Ihu Karaiti 1833. Kua tuhituhia tenei pukapuka e matou ara e Waraki ma i tetahi taha e te Reweti i tetaha taha hei tino tohu Richard Davis.ki a tatou katoa ki nga tangata katoa ano hoki kua oti nei te tuku e Waraki ma ki a te Reweti ki nga tamariki o te Reweti ki a ratou wakapaparanga katoa ake tonu atu tetahi wahi wenua me nga rakau katoa me nga aha katoa e tupu nei i taua wenua. Ko te nuinga o te wenua nei e wa tekau o nga Akara e nui ake ranei e nohinohi iho ranei. Ko tetahi ingoa o te kainga nei ko Wangatauatia ko te ingoa nui ko te Waimate e huaina [40 acres.]nei e te Reweti taua kainga ko Waretana. Na kua oti te kainga nei te tuku e Waraki ma ki a te Reweti ki ana tamariki ki a ratou wakapaparanga katoa. E hoatu nei e te Receipt.Reweti nga mea nei hei utu ki a Waraki mo te wenua mo te rakau mo te katoa kua oti nei te tuku e Waraki ma ki a ia e rua tekau ma rima o nga tara e ono kohua e ono karauni, e ono titaha kotahi tekau o nga pauna tupeka kotahi tekau ma rua o nga paipa. Na kia tino pono ai te pukapuka nei kua oti o tatou ingoa te tuhituhi e tatou ano me nga ingoa hoki o te kai titiro i te hokonga i te utunga.

Ko te kai tuhituhi—
Waraki.
Kutu.
Pana.
Matahina.
Maka.
Waenga.

Witnesses
Willm. Yate.
page 106 George Clarke.
James Hamlin.
Abraham Pi.
Wm. Tarutaru.
Samuel Kohi.

A Correct Copy.

J. Davis, Interpreter.