Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Ruakaka Block (Busby's Claim), Whangarei District

Ruakaka Block (Busby's Claim), Whangarei District.

Kia rongo nga tangata katoa ki tenei pukapuka Na Matou Ko te Tirerau, ko Motutara, 1839. 13 December.Whangarei District.Ko Amotiriri, Ko Tiakiriri, Ko te Karekau, Ko Tutahi, Ko Iwitahi, Ko te Wakaariki, Ko Pou, Ko Kawanui, Ko Tauwitu, Ko Toru, Ko Kahunui, Ko Hamiora Maru, Ko Ruakaka.Busby's claim.Parihora, Ko Umangawa, Ko te Haungere, Ko te Rou, Ko Hori Tipoki, Ko Tipene Hari, Ko Paura Kaitangata hei Rangatira no Wangarei, ka tuku ka hoko ki a te Puhipi te Rehirenete o te Kuini o Ingarani mona mo ana tamariki mo ana wanaunga mo amua tonu atu, kia noho, kia hoko, kia aha noa kia aha noa te wenua no a matou tupunu, no matou hoki, ko nga ingoa enei, Ko Paupau wenua, Rangiora, ko te Ruakaka, ko te Waipapa, ko te Waitangata, ko te Wakatete, ko Maunga Wiu, ko Pokapu, ko Mahikitahi, ko te Waiahoru, me nga kainga me nga wahi katoa atu ki roto ki te kaha a muri nei, me nga mea katoa ki runga me nga mea katoa ki raro.
Na ko te kaha tenei: I te Noata te Awa me te Turanga o Wangarei, I te Ita te Boundaries. [25,000 acres.]Moana nui, I te Haute ko te kahiwi e timata ana ki te moana ko Kukunui te ingoa, ki roto a nga Mata, ki roto, ki roto a Maunga Hiore, ki roto a nga Toka, ki roto a te Mai, ki roto a Tangi Hua, ki roto a Puke Moki Moki, a te Haute Weta me te Weta e rere atu ki te Wai a Horu, a ki te Warau ma te ara e marere mai ki te tikitiki o Tikorangi, a ki te mutunga ma te Puriri maroke ki Piri Noa.
Na, ko te utu tenei, ko te Moni koura e wa tekau o nga pauna, ko nga Parakete Receipt for £40 and merchandise.e ono tekau, ko nga Koti kotahi tekau, ko nga Tarautete mangu kotahi tekau, ko nga tarautete ma e rua tekau ma rima, ko nga koti ma e rua tekau ma rima, ko nga koroki e wa, ko nga pihi Kauni e rima, ko nga hakiha kotahi tekau ma rima, ko nga hakimene e toru, ko nga hoe e rua tekau, ko nga karauni e rua tekau, ko nga patiti e rua tekau, ko nga kohua, kotahi tekau ma rima, ko nga arihi me nga toki kotahi tekau, ko nga peke hiota e rua, ko nga kanihi poura e rima, e waru tekau pauna tupeka, kotahi pouaka pipa.

Koia ka tuhituhia e matou o matou tohu hei tohu ki tenei tukungu ki tenei hokonga kei Wangarei i te ra tekau ma toru o te Marama Tihema kotahi mano e warn rau e toru tekau ma iwa (1839, 13 Dec.).

Ko te tohu o te Tirarau x.
Ko te tohu o Tutatu x.
Ko te tohu o Motutara x
Ko to tohu o Amotiriri x.
Ko te tohu o Tiakiriri x.
Ko te tohu o Karekau x.
Ko te tohu o te Pona te tamaiti o Tauwitu x.
Ko te tohu o Toru x.

Signed Hamiora Maru.
Ko te tohu o Pau x.
Ko te tohu o Parihoro x.
Ko te tohu o Umangawa x.
Ko te tohu o Haungere x.
(Signed). Tipene Hari.
(Signed) Paora Kaitangata.
Ko te tohu o te Rou x.
Ko te tohu o Hori Tipoki x.

Ko nga Kai titiro—

(Signed) William Colenso.
(Signed) Edwd. Shannon.
(Signed) Tarai.
(Signed) Kauri.
(Signed) Ko te Hamaora.
Ko Kanawai.
Ko Toenga.
Ko te Horo.

Kua wakaaetia katoatia e hau aianei mo te Koroki e riro mai i ahau hei ritenga Pomare's consent to agreement.moku mo te kainga no aku Tupuna kei Ruakaka. 23d Dec. 1839.

Ko te tohu o Pomare x.

Witness

Alexr. Busby.