Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Waipu Block (Busby's Claim), Whangarei District

Waipu Block (Busby's Claim), Whangarei District.

Kia rongo nga tangata katoa ki tenei pukapuka na matou, Ko Tutahi, Ko Toru, Ko 1840. 29 January.Whangarei District.Tauwitu, Ko te Haro, Ko Parihoro, Ko te Ngahuru, Ko te Poua, Ko Wakataka, Ko Pukerahi, Ko te Mahia, Ko Ponahia, Ko Tiakiriri, Kaikou, he rangatiri na Waipu.Wangarei, ka tuku ka hoko ki a te Puhipi mona mo ana tamariki mo ana wanaunga mo a mua ake, Busby's claim.kia noho kia hoko kia aha noa kia aha noa te wenua o a matou tupuna o matou hoki. Ko Waipu te ingoa.
Na, ko te kaha tenei. Kei te Ita te moana nui kei te Haute te tino kaiwi nui i te Boundaries. 15,000 acres.] Rai Paipai Otu, a ki roto ko Awatea, ki roto a te Koheraunui, ki roto a te Kapewiti, kei te Weta te Puke Piroa a te Karangi a uru kei Mareretu a Puke Karamuramu a Wai te Wau ka pa kei Kukunui te kaha a te Puhipi i mua a i reira ki te moana nui. Ko nga awa kei roto ko Ahuroa ko Pohuenui me nga rakau me nga wai me nga mea katoa kei runga, me nga mea katoa kei raro.
Na, ko te utu tenei i riro mai ki a matou, ko nga moni koura e rua tekau ma rima Receipt for £25 and merchandise.pauna, ko te Poti Wera hou me nga hoe e rima, ko nga Parakate e rua tekau ma rima, ko te tupara kotahi, ko nga hakimene e rua, ko nga pihi kauni e rima ko nga hati e rua tekau, ko nga tarautete e rua tekau.

Koia ka tuhituhia e matou o matou ingoa o matou tohu hei tohu ki tenei tukunga ki tenei hokonga i te ra e rua tekau ma iwa o te Marama e huaina nei ko Hanuere 1840.

Signed Ko te Ngahuru.
Ko te tohu o Tutahi x.
Ko te tohu o Toru x.
Ko te tohu o Tauwitu x.
Ko te tohu o Te Haro x.
Ko te tohu o Parihoro x.

Ko te tohu o Poua.
Ko te tohu o Wakataka x.
Ko te tohu o Pukerahi x.
Ko te tohu o Te Mahia x.
Ko te tohu o Ponahia x.
Ko te tohu o Tiakiriri x.

Ko nga Kai Titiro—

Signed Gilbert Mair.
Signed Peter Greenhill.
Signed Ko Wiremu Pohe.
te Tohu o Hakitara.

Ko nga mea ka apitia aianei ko te kaho tupeka, ko te Peke Raihi, ko te peke huka, ko te ra mo te poti, kotahi koroki, e rima nga kohua, e rima nga patiti, e rima nga titaha, e rima nga 1840. 18 February.Additional payment.Karauni, e rima nga pukapuka, kotahi koti.

Signed Ko te Ngahuru.
Poua.
Ko te tohu o Taitua x.

18th Feby. 1840.

Ko nga Kai Titiro—

Signed Tarai.
Signed Tetao.