Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Pakihi and Karamuramu Islands, near Waiheke, Auckland District

Pakihi and Karamuramu Islands, near Waiheke, Auckland District.

1844. 1 August.Auckland District.Pakihi Island. Ko te tuhituhinga o tenei pukapuka i te ra tuatahi o Akuha i te tau 1844, he whakaaetanga mo matou a Ngatai, a te Irirangi, a Mata Kaha, a Aperahama, nga Rangatira o page 453Ngatipaoa, te whakaaetanga ano hoki mo Te Teira ratou ko Kemara ko Paraone. Na, Taylor, Campbell, and Brown. ka whakaae aua rangatira kia whakaritea nga utu o Pakihi, o Karamuramu e Te Teira ratou ko Kemara raua ko Paraone. Ko nga motu enei i tukua kautia i mua ki a Pene Hate, a katahi ano ka whakaritea nga utu, koia enei, Kotahi rau pauna moni koura, e torii tekau paraikete kotahi kaiho tupeka. No konei ka whakaae aua rangatira me te hapu katqa o Ngatipaoa nga tangata i enei kainga kia tukua atu a Pakihi, a Karamuramu Pakihi and Karamuramu Islands. ki a Te Teira ratou ko Kemara raua ko Paraone ki a ratou ki a ratou uri iho hoki ake tohu atu nga aha noa iho o anei Motu he kainga mo ratou mo te Teira ma.

Otiia e mea ana aua rangatira a e whakaae ana ano a Te Teira ratou ko Kemara raua ko Paraone kia whakautua te kaiho tupeka, me nga paraikete e rima kua homai e Wepiha ki aua rangatirai mua ki te utanga kotahi ki te waro. Koia matou ka tuhituhi ai i o matou ingoa me a matou tohu.

Ngatai.
Ruinga.
Na Nga Kete.
Taiko.

I tuhituhia enei ingoa me nga tohu i te tirohanga o—

Robert McLeod.
William Smith.

Kua riro mai ki a matou nga Rangatira o Ngatipaoa enei mea kotahi rau pauna moni Receipt. koura, e toru tekau paraikete, kotahi kaiho tupeka, ara ko nga utu ia mo Pakihi, mo Karamuranu kua korerotia nei. Tirohia hoki o matou ingoa me a matou tohu i tenei ra tuatahi o Akuha i te tau 1844.

Ngatai.
Ruinga.
Ngakete.
Taiko.
Matakaha.

Kai titro

Robert Mc Leod, of Waiheke.
William Smith, Servant with J. L. Campbell.