Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Tarataroa Island, etc., East of Waiheke, Auckland District

Tarataroa Island, etc., East of Waiheke, Auckland District.

Ko te tuhituhinga o tenei pukapuka i te tekau ma rua o Hanuere i te tau 1845, te 1845. 12 January.Auckland District.Tarataroa Island.C. H. McIntosh. [400 acres.] whakaaetanga mo matou, mo nga Rangatira me nga tangata o Ngatipaoa o Ngati Tai— te whakaaetanga ano hoki o Makctoiha (Charles Hunter McIntosh) mona, Na, ko nga Rangatira me nga tangata o Ngatipaoa o Ngati Tai nga tangata i nga Motu e tuhituhia nei ki roto i tenei pukapuka na ka whakaae nei aua rangatira me aua tangata ki te hoko i enei Motu ki a Maketoiha (Charles Hunter McIntosh) hei utu mo nga moni E toru tekau ma rua nga Pauna kotahi tekau nga Paraikete, kotahi pihi Kareko, E wa Hipi kotahi te hipi Torawhi, ka ho atu nei ki nga Rangatira me nga tangata, no konei ka hoatu nei ka tuku atu nei ki a te Maketoiha (Charles Hunter McIntosh) te Kai tuhituhi o te whare ruri whenua, ki a ia, ki ona uri iho ake tonu atu, i aua Motu a Tarataroa raua ko Kahakaha me nga mea katoa o runga ranei o raro i aua Motu pa pu ki te Pakoatanga o te Tai i tetahi taha i tetahi taha o aua Motu. Tirohia o matou ingoa me o matou tohu.

Signed Ngatai.
Ruinga Kahukoti.
Honatana.
Te Whetuki.

I tuhituhia nga ingoa me nga, tohu o enei tangata i te tirohanga o—

Signed. Hohepa.
Poroaki.
C. Davis Interpreter.
E. Meurant Interpreter.

Kua riro mai i a matou nga mea katoa kua tuhituhia nei ki roto i tenei pukapuka ara ko nga utu ia mo Tarataroa, mo Kahakaha, nga motu kua hokona e matou, £32 1845. 8 October.Receipt. moni 10 Paraikete 1 pihi Kariko 4 Hipi 1 Hipi Torawhi. Koia matou ka tuhituhi nei i a matou ingoa me a matou tohu i tenei ra te 8 o nga ra o Oketopa 1845.

I certify this to be a true copy of the Original.

T. S. Forsaith.