Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Mangapu Block, Papakura, Manukau District

Mangapu Block, Papakura, Manukau District.

1845. 3 March.Manukau District.Mangapu. Ko matou e mau ake nei nga ingoa no te hapu o Te Urioteao-tawhirangi e tino whakaae ana i tenei ra kia hoatu, kia tukua atu, kia hokoa atu ki a Wiremu Hei, ki ona uri i muri William Hay. iho i a ia, me ona e pai ai, tetahi whenua e takoto ana i pahaki tata atu i te kuinga o te Awa o Manukau: kia oti atu taua wahi, nga rakau katoa, nga wai, nga korari, me nga mea katoa atu o runga taua wahi. Ekore matou e hoko atu taua wahi ki tetahi atu tangata, otira ka pahure rawa to matou paanga i tenei ra, a ka tino tukua atu ka hokoa putia atu taua wahi, me nga mea katoa o runga ki a Wiremu Hei, ki ona uri, me ona e pai ai, kia mau pu i tenei takiwa, amua atu nei, a, ake, ake, ake.
Boundaries. [990 acres.] Nga Kaha. Ko te kaha o tetahi taha kei te repo o Mangapikopiko: ko te kaha o tetahi taha kei to te Rou wahi, ko Tawatahi te ingoa: a ko te kaha o tetahi taha kei te wahi i karangatia ko Poponui. Kua oti enei kaha te whakahaere e Wiremu Hei, e Te Taniwha, e te Mania me etahi atu tangata maori.
Receipt. Nga Utu. Kotahi Hoiho, 10 Paraikete £17 . 0 . 0 moni, 50 Tupeka. He utu tika enei mo tenei whenua ki to matou whakaaro.
page 511

E tino whakaae ana matou ki tenei pukapuka a no te mea e rite tonu ana to matou whakaaetanga ka tuhituhia o matou ingoa mo nga tohu i tenei ra o Maehe te 3 i te tau o to tatou Ariki 1845.

Te Rou tona x tohu.
Wiremu Te Nawe tona x tohu.
Wiremu Haungohe tona x tohu.
Ruatara tona x tohu.
Tipona tona x tohu.
Te Mania.
Te Amo tona x tohu.
pita.
Wharekawa tona x tohu.

Hunga titiro—

Harehi Reweti,

Kai Whakamaori, Akarana.

Jas. Coney,

Agent, Auckland.