Other formats

    Adobe Portable Document Format file (facsimile images)   TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Maori Deeds of Old Private Land Purchases in New Zealand, From the Year 1815 to 1840, with Pre-Emptive and Other Claims

Mataparu Block, Kauaeranga, Hauraki District

page 355

Mataparu Block, Kauaeranga, Hauraki District.

Kia mohio nga tangata katoa e kite nei i tenei pukapuka, Na, kua tukua, kua hokona 1836. 21 October. Hauraki District. rawatia e matou e Tuma ma ki a te Pepene raua ko te Pirihi mo te Hahi Mitinare Mataparu. Komiti, taua wahi wenua ko Mataparu e patata ana ki Kaueranga, me nga wahi katoa i Church of England Mission. roto i enei rohe kua oti nei te tuhituhi ki tenei pukapuka, a ko te wenua, ko nga rakau, ko nga mea katoa i runga i raro o taua wahi wenua katoa kua tuhituhia nei. Mo ratou mo ana uri hoki kia ngakia ranei kia hokona ranei kia ahatia ranei, ake, ake, ake.
Na, ko nga rohe o taua wahi wenua kua hokona nei e matou koia enei: ko te taha Boundaries. [300 acres.] ki raro ko Korokoro ko te awa ko Waiwakaurunga: ko te taha ki te hauauru, ko te taha ki runga ko Kaipapaka, ka haere atu i kona a ko te Wauti a ko Waikiekie, ka haere atu i kona a waenga a pukepuke ko Oururoa me Pukeoraka hohi: ko te taha ki te Marangai ko te Pareohinengako me te waru ki tua o Otunui mutu ai.
A ko nga utu enei kua tuhituhia nei kua riro mai ki a matou mo taua wahi wenua Receipt. ko Mataparu: 16 titaha, 16 kapu, 16 hate, 16 trowsers, 16 keri wenua, 16 haikiha, 16 paraikete, 16 kohua, 16 heu, 16 mikara, 16 kutikuti, 200 lbs. tupeka.

Tirohia nei o matou tohu kua tuhituhia nei i te ra rua tekau ma tahi o Akatopa, 1836.

Ko te tohu o Tuma x.
te Mapu x.
Tohi x.
Waipu x.
Hauwenua x.
Matapihi x.
Tahu x.
Hou x.

Ko te kai titiro enei—
James Hamlin.
H. Wilson.
Jno. Morgan.

A true Copy.

Henry Clarke,Intr.